História je zaujímavá vo všetkých smeroch. My sme sa pozreli na históriu hudobných nástrojov. Predsa sme na stránke Hudobniny Senica.
Hudobné nástroje patria k najväčším pokladom kultúry a tradície, ktoré nám naši predkovia zanechali. Nejedná sa len o predmety, ktoré sú často výnimočné svojim zovňajškom a remeselným prevedením. Sú to prostriedky prejavovania súladu medzi dušou človeka a vonkajším svetom. Práve prostredníctvom nich sa človek stával ešte pevnejšou a prirodzenejšou súčasťou prírody a to hlavne po stránke pestrosti zvukovej.
Tak ako prirodzene znel v krajine spev vtákov v korunách stromov, tak prirodzene znel hudobný nástroj či už v prírode pri pasení, na priedomí pri chvíľach oddychu alebo v izbe pri tancovačke. Či už znel sám, doprevádzal spev, alebo tvoril súčasť hudobného celku, vždy prispieval k väčšej zvukovej pestrosti sveta a ľudského života. Potešoval, oznamoval, upozorňoval, hladil, smial sa i plakal spolu s tým, čo ho držal v ruke.
V porovnaní so súčasným hudobným inštrumentárom neboli hudobné nástroje našich predkov primárne určené pre zábavu. Boli dôležitým doplnkom krajiny, života spoločenstiev, komunikácie a prenosu informácií, individuálnej výpovede človeka, boli súčasťou širokého kontextu existencie.
(Michal Smetanka)
Prečítali ste si slová pána Michala Smetanky. Kto je tento pán? Zakladateľ interaktívneho múzea hudobných nástrojov s názvom MUZIKMUZEUM v Spišskom Hrhove.
Muzikmúzeum napĺňa ambíciu interaktívnou prezentáciou regionálnych hudobných nástrojov ukázať typové a druhové bohatstvo ľudového hudobného inštrumentára, priblížiť technické a hudobné parametre vybraných druhov a typov, poukázať na ich osobitosti a jedinečnosť v kontexte svetového hudobného inštrumentára. Neodmysliteľnou zložkou interaktívnej prezentácie bude nielen možnosť videnia zaujímavého aspektu ľudovej kultúry, predovšetkým však objasňovanie jeho vývoja, rôznych funkcií, regionálnych odlišností a ich príčin, materiálov a podobne.